Odborné příručky archiv

Od založení naší firmy v roce 1992 jsme vydali již téměř dvě stovky různých publikací a pomůcek pro elektrotechniky. Ze začátku ještě jako firma STRO.M, spol. s r. o, kde obor elektro byl samostatným útvarem, a další již jako firma IN-EL, spol. s r. o.

Řada našich starších příruček jsou unikátní publikace, které pro nás napsali významní elektrotechnici evropského, a dokonce celosvětového formátu. Někteří z nich, bohužel, již odešli do elektrotechnického nebe.

Rozhodli jsme se některé unikátní příručky postupně digitalizovat, a tak je zachovat i pro příští generace elektrotechniků. Ty starší pouze ve formátu pdf. Pokud říkám „některé“, tak proto, že dle mého názoru zdaleka ne všechny si digitalizaci zaslouží. Řadu z nich, a to vždy v další, aktualizované podobě, a třeba i pod poněkud pozměněným názvem, vydáváme dodnes a budeme vydávat i nadále. Některé byly poplatné své době a zejména v té době platným legislativním předpisům a technickým normám.

Naopak některé jsou nadčasové, do nichž autoři zapracovali své dlouholeté zkušenosti, obsahují technologické postupy do značné míry platné dodnes a jsou doplněny řadou vzorečků empirických i racionálně odvozených, které bychom v současné době již marně hledali.

Tyto „archivní“ digitalizované příručky, vlastně plnohodnotné e-knihy, budou mít řadu standardních funkcí, především přehledný obsah (v levém rámci, i v samotném textu e-knihy) a vnitřní vazby. Naopak, většina nebude mít vnější vazby (linky na technické normy, legislativní předpisy apod.), zejména proto, že by mohlo být zavádějící odkazovat čtenáře na již neplatné normy, z nichž řada už na serveru České agentury pro standardizaci (ČAS) není k dispozici v elektronické podobě (pdf).

Bohužel příručky vydané do roku 1995 jsou již nenávratně ztraceny.

Přeji všem elektrotechnikům i zájemcům o elektrotechniku, aby jim tyto starší digitalizované publikace pomáhaly při řešení problémů, s nimiž se sice nesetkávají často, nicméně současné informační zdroje jejich seriózní řešení nenabízejí.

Jan LojkásekAktivní filtry